Na péči o stárnoucí rodiče se dobře připravte předem

Reklama:

V určité fázi života se karty obrátí a rodiče, kteří nám kdysi péči poskytovali, ji začnou sami potřebovat. Zatímco rad a informací o tom, jak pečovat o děti, je všude plno, pečovat o stárnoucí rodiče se musíme většinou naučit sami.

www.ulekare.czJak začít

Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že vaši rodiče potřebují pravidelnou péči, podnikněte první systematické kroky, které vám později usnadní všechno ostatní:

Nezapomeňte myslet na sebe – Hned na začátku si udělejte jasno v jedné věci: je pravděpodobné, že zdravotní stav vašeho rodiče se bude postupně zhoršovat a vaše možnosti s tím něco dělat jsou omezené. Udělejte, co je ve vašich silách, ale nepřepínejte se. Máte povinnosti také sami k sobě, k vlastní rodině a dětem.

Zjistěte si detailní informace o zdravotním stavu seniora – Udělejte si seznam všech lékařů, které váš rodič navštěvuje. Informujte se u nich o jeho zdravotním stavu, jeho pravděpodobném vývoji a současné léčbě. Velmi důležité je udělat si přehled o všech lécích, které senior užívá. Seznam již užívaných léků by měl mít k dispozici lékař pokaždé, než předepíše nový lék. Pokud máte dojem, že se v medicínských termínech ztrácíte, hledejte na internetu. Podrobné informace o onemocněních, chorobných stavech a lékařských termínech najdete v přehledném abecedním řazení například v sekci Nemoci a vyšetření.

Informujte se o zařízeních a službách pro seniory ve vašem okolí – Denní péči o seniora vám mohou usnadnit například denní stacionáře nebo pečovatelská služba, která vám pomůže s hygienou nebo donáškou stravy. Správný výběr lékaře vám také může péči o seniora v mnohém usnadnit. Lékaře všech specializací ve vašem okolí najdete v sekci Lékaři.

Spolupracujte s celou rodinou – Svolejte rodinnou poradu a hned od počátku zapojte do péče o seniora co nejvíce rodinných příslušníků. Každý může nějak přispět – ať už finančně, nebo občasnou výpomocí. Dejte všem jasně najevo, že jejich pomoc je vítaná a každá podpora pro vás znamená velkou úlevu.

Sledujte změny zdravotního stavu – Všímejte si například změn chuti k jídlu a případného úbytku na váze. Ptejte se na výskyt bolestí, neměly by vám uniknout potíže s pohyblivostí. Sledujte také psychický stav seniora a nepodceňujte případné stavy zmatenosti nebo problémy s orientací. Pozorujte rovněž kvalitu zraku a sluchu a informujte se, jak možné potíže řešit. Při každém nasazení nového léku si všímejte případných nežádoucích účinků. Pokud potřebujete radu odborníka, můžete využít internetové poradny. Mluvte spolu – Vždy respektujte vlastní vůli a soukromí vašeho rodiče. V závislosti na jeho zdravotním stavu se mu pokuste ponechat co největší nezávislost. Ptejte se na jeho názory a potřeby a společně mluvte o tom, jak je naplnit.

Význam správné výživy

Dokonce i ve vyspělých zemích je podvýživa u starých lidí poměrně rozšířeným problémem. Lidé ve vyšším věku ztrácejí často chuť k jídlu a také mnohem méně dbají na pestré složení stravy. I z ekonomických důvodů mají snížený příjem bílkovin a v jídelníčku převažují sacharidy. Přitom stárnoucí organismus kvalitní bílkoviny potřebuje, i když celkový energetický příjem mírně klesá.

Při nedostatku bílkovin se snižuje obranyschopnost organismu, tělo je náchylnější k onemocněním a zpomaluje se také hojení všech případných poranění, prodlužuje se doba zotavení po operaci. Ubývá svalová hmota, což má negativní vliv na pohyblivost a zvyšuje se náchylnost k pádům. To jsou jen některé důvody, proč má důraz na kvalitní stravu v péči o seniora prvořadý význam. Další informace o správné výživě nejen u seniorů můžete získat přímo od odborníků v internetové poradně.

Podobně důležitý jako výživa je také dostatečný pitný režim. U starého člověka je často menší pocit žízně, který má za následek nízký příjem tekutin a dehydrataci. Vážnější dehydratace může vést až ke stavům zmatenosti a poruchám rovnováhy a tak být příčinou pádu a vážného úrazu. Proto je u starého člověka nutné kontrolovat denní příjem tekutin, i když sám tvrdí, že pije dostatečně.

Potíže se spánkem?

Nespavost je častým problémem u starých lidí, kterému lze však v mnoha případech předcházet. Nejlepší prevencí nespavosti je přiměřená fyzická aktivita během dne a také častý pobyt venku – na denním světle. Lidé, kteří tráví většinu času uvnitř místnosti bez přímého slunečního světla, mohou mít narušené vnitřní biologické hodiny, což vede ke změně rytmu spánku a bdění. Také častý nebo delší spánek během dne často vede k noční nespavosti. I těžce pohyblivého seniora je nutné každý den alespoň na chvíli vyvést ven na krátkou procházku nebo k posezení na slunci. Nejste si jistí, jak dobře spíte vy nebo vaši rodiče? Kvalitu spánku vám pomůže objektivně zhodnotit dotazník Jak spíte?

Bezpečné domácí prostředí

Pokud žije senior ve své domácnosti, je nutné mít na paměti jeho bezpečnost. Nejbližší rodinní příslušníci musí mít k dispozici vlastní klíč, aby měli v případě nutnosti do bytu okamžitý přístup. Domácnost musí být bezpečná především z hlediska rizika možného pádu. Bezpečnost zvyšuje dostatečné osvětlení (především na schodišti), snadná dosažitelnost vypínačů a také odstranění všech potenciálních překážek. V bytě by se neměly vyskytovat volně visící šňůry a kabely, předložky či koberečky, které hrozí podklouznutím a podobně. Koupelna a toaleta by měly být vybaveny madly usnadňujícími pohyb a také protiskluzovými podložkami.

www.ulekare.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Necvičíš? Neudržíš! Inkontinence v běžném životě


ČTĚTE TAKÉ:
Horoskop na březen 2012

Datum vydání: 6.3.2012
Co s článkem
Přidat k oblibeným článkům        Vytisknout        Poslat e-mailem

Názory čtenářů

Teerinnka 3.12. 7:53
Nerozumím tomu, že se děti nepostarají o své rodiče? je to moc smutné.. Já své rodiče miluji nade vše, ikdyž taky mají někdy svoje ?. Půl roku zpátky si otec, jelikož je řidič autobusu stěžoval na pálení očí, oči měl unavené, tak jsem mu koupila Ocutein Ginko, který mi poradili v lékárně ?. Pro rodiče vše, mě dávali celý život, proč jim to nevrátit ? a dávají mi pořád hodně!! Nemluvím samo o majetku :D Rodina musí být na prvním místě?.
ludena 11.3. 9:42
já si taky myslím , že se syn o mne moc nepostará, ale dcera ano - už jsme spolu o tom mnohokrát mluvily. Ale toto je taky o tom, že pokud naše děti viděly, že jsem se starala o rodiče- hlavně o mámu až do posledního výdechu u mne doma, tak že mají dobrý vztah k tomuto a že se postarají - tedy moje dcera. Syn nevím...
Limanka 9.3. 16:40
To je opravdu "téma", už vidím, jak můj jediný syn, který se nás zřekl proto, že jsme nesouhlasili se sňatkem třikrát rozvedené ženy s několika dětmi, zanechal dům po babičce se svými dvěma dětmi, a hodnou ženou. Nešli jsme na svatbu, takže se nás zřekl, jak se o nás nepostará, nemáme nikoho, a manžel je na tom zdravotně velmi špatně, tak se asi budu podle vašeho článku zajímat, kdože se o nás postará. Je to úsměvné, za celý život starostí, o syna, potom jeho rodinu, aby vnoučata měli, a hlídání, a tak, a vůbec, toť vše.
šiška 7.3. 10:53
V našem státě se bohužel na staré zapomíná, jsou evidentně na obtíž! Každý by si měl ale uvědomit,že je to otázka pár let a i ten mladý bude v té samé pozici.Mělo by to začít výukou už ve škole přístup ke stáří.V Thajsku je to naprostá samozřejmost že se mladší generace stará o tu starší.
faD 7.3. 9:31
Obávám se že mnohé zajímá pouze datum výplaty důchodu seniora a ještě jsou přesvědčeni že tím pro seniora dělají maximum co můžou.
Váš názor:

JmĂŠno:
Nejste přihlášen(a). Pro komentování některých sekcí se musíte nejdříve přihlásit.
Články na podobné téma