Jak přežít vánoční stres? Tipy (nejen) pro introverty…

Reklama:

Hektické vánoční období působí na každého z nás jinak – řada lidí nepociťuje během Vánoc ani stres, ani úzkost. Pro introverty, kteří nemají rádi společnost, se ale může stát představa nekonečných svátečních rodinných setkání a společenských příležitostí noční můrou.

www.ulekare.cz
Následující tipy pomohou nejen přežít, ale dokonce si i užít Vánoce introvertním jedincům, ale i lidem, kteří jsou dlouhodoběji nemocní a zrovna na Vánoce nejsou ve své kůži. I o Vánocích je pohoda a klid to nejdůležitější, co můžete udělat pro své zdraví

Ukažte si na příčinu svého vánočního stresu

Jsou důvodem vaší nejistoty vnější, nebo spíše vnitřní příčiny? Vnější příčiny zahrnují večírky v zaměstnání, nakupování, rodinné obědy a večeře nebo cestovaní. Vnitřní příčiny můžete hledat ve vysokých nárocích na sebe sama, tlaku, který si sami vytvoříte, nebo v nesmyslných požadavcích například na úklid a výzdobu vaší domácnosti.

Buďte „vánočním“ dobrovolníkem

Během adventu, v průběhu vánočních svátků i na začátku nového roku se koná řada akcí, kterých se můžete jako dobrovolník zúčastnit. Jde o charitativní a prospěšné činnosti, prodej, jehož výtěžky jsou využity pro různé sbírky, pohádková představení a besídky pro děti. Tím, že se na těchto akcích budete nějakým způsobem podílet, pomůžete nejen dobré věci a bude vás hřát u srdce dobrý pocit, ale podaří se vám i překonat kousek introverta v sobě a třeba na vánoční akce změníte názor.

Najděte podobně smýšlející duše

Pro introverty může být někdy děsivá představa, že tráví čas ve společnosti samých rozjařených superaktivních přátelských extrovertů. Možná se budete cítit mnohem lépe, pokud si i na bujaré oslavě najdete společnost jednoho nebo dvou podobně smýšlejících lidí, v jejichž společnosti se nebudete muset nijak přetvařovat.

Naučte se konverzovat i s cizími lidmi

Zázračným tipem, jak se cítit i při konverzaci s pro vás novými lidmi bezpečně, může být pro introverty tzv. small talk. Připravte si dvě nebo tři konverzační fráze, které vám seznamování ulehčí. Hovor se může točit nejen kolem počasí, ale například i kolem vánočních tradic v jiných zemích, lyžování nebo jiného tématu, které je vám blízké.

Znejte své limity

Abyste se ve vánočním období mohli cítit bezpečně, naučte se říkat „ne“. Pokud vám není dobře, jste fyzicky nebo psychicky unaveni, jednoduše a upřímně odmítněte pozvání. Každý z vaší rodiny i známých by měl pochopit, že vaše zdraví a psychická pohoda jsou přednější.

www.ulekare.cz

Datum vydání: 5.12.2011
Co s článkem
Přidat k oblibeným článkům        Vytisknout        Poslat e-mailem

Názory čtenářů

mimozemštanka 15.12. 16:23
Heligon-myslím,že nový bojler,lednička, je dost velká pozornost,nejsem malé dítě a na kraviny jako na pozornost nemám.
Nosajda 9.12. 14:12
Vánoce nemám ráda. Nestresuju se, nedělám vánoční úklid (uklízim každý víkend) a dárky kupuji v předstihu (s rozmyslem a dle seznamu).Letos mám napečíno, jnak peče někdo z rodiny.Pro mě jsou vánoce svátky velkých přetvářek a nemít dítě,neslavila bych vánoce vůbec.
domácíbuchtička 6.12. 10:18
Už v penzi tak nevyvádím jako za mlada, kdy jsem pro děti, rodiče z obou stran pekla cukroví o 22 druzích, nakupovala a vyvařovala i pro ně o svátcích, pulírovala celý byt už od října. Teď normálka jako každý den, jen s tím rodílem, že už nejsou ani rodiče, ani jeden z mých synů.Tu vánoční výzdobu v bytě si neodpustím,úklid dělám průběžně, sladké nejíme atd. Ale - kdyby ještě všichni žili, dělala bych vše pro ně s láskou i nyní. Pěkné svátky.
Ivon 6.12. 6:58
Také se nestresuji ohledně vánoc.Uklízím průběžně,okna umývám podle potřeby a cukroví peču ráda, ale nepřeháním to. Dárečky kupuju,ale jenom drobnosti, nepotřebuji si někoho kupovat drahýma dárkama.Hlavně klid,pohoda a zdravíčko.
Martinique 6.12. 6:08
Já dárky kupuju dopředu a s rozmyslem (jako správný introvert), vánoční úklid neprovádím (uklízím jako každý jiný týden), výzdobu nedělám, nic nepeču a jsem velmi spokojený člověk =)
šneček.pomalý 5.12. 21:52
Co to je "vánoční stres". Kravina. Stres nemám z vánoc. Jak psaly holky níž-uklízím pořád, cukroví péct mě baví a už se na to těším, takže u mě o stresu nemůže být ani řeč... Nevím co si o tomto článku myslet...
Heligon 5.12. 21:36
Milea - cca přesně tak ..... těšíme se -----
mimozemšťanka - to myslíte vážně ???? - ani drobnost - pozornost, si nedáte ????? V tom případě - ad 1 - nemáte děti, ad 2 - jste opravdu mimozemšťanka
Milea 5.12. 18:01
nestresuji se vůbec, Vánoce beru jako svátky rodosti a očekávání pro dětičky, okna myju uřž v září či říjnu, úklid se provádí denně, takže žádná novinka a pečení cukroví mě obchází, vždy dodá tchýňka nebo koupím a je vše vyřešeno:))))
mercy11 5.12. 17:32
nestresovat:o)
mimozemštanka 5.12. 17:15
Stačí nepřehánet to s uklidem,ani s pečením a jsem v pohodě..dárky nevedeme,kupuji se spotřebiče v roce co odcházeji staré,tak nebudeme kupovat blbosti jen že se to má,stromek sjme také zrušili,je to divadlo pro děti,těm to neberu..at si to užívají.
Váš názor:

JmĂŠno:
Nejste přihlášen(a). Pro komentování některých sekcí se musíte nejdříve přihlásit.
Články na podobné téma