Regresní terapie známá neznámá

Reklama:

Regresní terapie je alternativní terapeutická metoda, která u nás nebyla povolena za socialismu a i po listopadu 1989 se jí psychoterapeutická lobby stále bojí jako příslovečný čert kříže. Naposledy to potvrdil křesťansky orientovaný časopis Psychologie Dnes z ledna 2004.

Pět důvodů, proč je regresní terapie odmítána:

1)Strach z neznámého, strach z poznatku, že člověk a jeho osud jsou zkonstruováni jinak, než jak se doposud učilo na vysokých školách.
2)Narušení ateistických představ o neexistenci duše. Nemluvě o důkazu její nesmrtelnosti duše, jejího provázání se světem ochranných bytostí, andělů a v posledku i boha.
3)Léčba tzv. „duševních nemocí“ by nemusela probíhat podle scénáře farmaceutických gigantů, lidé by získali schopnost si své duševní obtíže léčit sami a to nejen fobií a traumat, ale i depresí a paranoidních stavů.
4)V kruzích zasvěcených odborníků působí obavu skutečnost, že techniku regresní terapie poprvé zmapoval a zapsal americký spisovatel Ron L. Hubbard, zakladatel scientologického hnutí. Dnes však regresní terapie vede svůj vlastní život, nezávislý na scientologické společnosti, která se regresemi zabývá také, byť nákladnějším způsobem.
5)Pro křesťanské kruhy je regresní terapie nevítaným konkurentem. Nejenže nabízí spásu namísto spásy skrze umučení a smrt pána Ježíše. Nabízí jiný pohled na věčný život než křesťanská vize očistce, ráje a pekla.


DESET BODŮ PŘIBLIŽUJÍCÍCH O CO JDE V REGRESNÍ TERAPII

1) Pomáhá.
2) Vyžaduje upřímnost.
3) Pracuje s emocemi a s pamětí.
4) Není pro každého.
5) Je rychlejší než všechny ostatní terapie.
6) Je náročnější než všechny ostatní terapie.
7) Nevyžaduje práci na roky nebo ve skupině.
8) Jedno sezení trvá obvykle od dvou do pěti hodin.
9) Vylučuje se s požíváním psychofarmak a narkotik.
10) Nepracuje s hypnózou.


TRAUMATA A FÓBIE
Regrese byla původně vytvořena jako nástroj na rozpouštění traumat a fóbií. V průběhu času ale prokázala svoji použitelnost v libovolných jiných problémech. Vychází z přesvědčení, že každý problém někdy a nějak začal. Jinými slovy, že naše problémy mají svoji příčinu a tato příčina že se dá dohledat. Dohledat se dá dokonce i příčina fyzcických obtíží, tzn. tělesných bolestí. Tato skutečnost do budoucna dovolí účinou léčbu například kožních, alergických nebo dýchacích onemocnění.

HLEDÁNÍ PŘÍČINY PROBLÉMU
Příčinou problému je situace, kterou člověk v minulosti nezvládnul. V regresi je člověk do této situace vrácen. Dostane příležitost ji znovu opakovaně prožít. Během jednotlivých průchodů dostává podvědomí člověka novou možnost se s problematickým podnětem vyrovnat. Ať už je to ostré slovo, finanční tíseň, veřejná ostuda, žárlivý manžel, nechápavá matka nebo štěkající pes.

MINULÉ ŽIVOTY NEBO FANTAZIE?
Kdo prochází regresní terapií se obvykle stane svědkem obrazů nebo spíše krátkých dějových sekvencí. Zpravidla se domnívá, že se jedná o pouhou fantazii, že si dané obrazy sám vymýšlí. Obrazy se rozšiřují v příběhy, příběhy mají svou logiku a především své emoce. Emoce zpravidla nepříjemné. Příběhy bývají posazené do prostředí, které dobově ani místně zpravidla nepřipomíná prostředí současné. Většina regresních terapeutů věří v existenci minulých životů. Platí však mezi nimi nepsaný zákon tuto věc klientům nezdůrazňovat, protože není smyslem terapie někomu vnutit obtraz světa, ale pomoci s vyřešením problému. Pokud se problém vyřeší, obraz světa se už sám posune tam kam má.

ZTRATIT SE V MINULOSTI?
Veřejnost regresní terapii podezírá z řady rizik. Lidé se často domnívají, že v regresním stavu lze upadnout kamsi do minulosti, jako když kosmonaut vypadne z rakety do mezihvězdného prostoru. Není to pravda. Takový případ dokonce není znám. Na stranu druhou je potřebné návrat do minulosti dokončit, jinak člověk po skončení regrese není celistvě přítomen tady a teď. Rizikem skutečným (v porovnání s fantastickým ztracením se kdesi) je totiž stav, kterému terapeuté říkají „ponechat člověka restimulovaného.“ Jedná se o stav, kdy se problém otevře, prohloubí, ale nevyřeší a nedokončí. Tato situace nemá jiné řešení než pokračovat v sezení v nejbližším možném termínu, popřípadě přibrat si k příštímu sezení druhého terapeuta pověřeného dohledem nad správností postupu.

POPULARIZACE A VÝCHOVA
O popularizaci regresních zážitků se u nás nejvíce zasloužila paní Marta Foučková. Autor těchto řádku první vhled do svých minulých životů absolvoval ve dvaceti letech u této dámy. Vše se seběhlo způsobem snadným a bezbolestným. Skutečnou výchovu regresních terapeutů připravil ale Andrej Dragomirecký, bývalý pedagog Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze. Pojmenoval ji Hlubinná abreaktivní psychoterapie (zkráceně HAP). Díky němu v Česku funguje mladá a střední generace, připravená techniku zkvalitňovat a rozvíjet. Nabídka jeho kurzů stále představuje nejlepší způsob, jak se regresi naučit (www.volny.cz/psychoservis) Spolupráce Dragomireckého s jeho žáky už vydala první plody: práce s odváděním přivtělených duší anebo telepatické rozhovory. Na Foučkovou a Dragomireckého se v průběhu desetiletí jejich práce obrátilo s problémem několik tisíc lidí. Většině z nich pomohli. Snad i tento článek napomůže tomu, že způsob jakým pomáhali se nezastaví u nich, ale bude pokračovat.

Antonín Baudyš jr. a Kristina Weiserová
autoři jsou regresní terapeuté


Se svými dotazy se můžete vyptávat v nové

Poradně Regresní terapie
Datum vydání: 30.4.2004Antonín pracuje jako astrolog a terapeut v Praze 7 na Letné, je dostupný na čísle 608.223.223. Je správcem astrologického serveru www.astrolab.cz * Poradnu spravuje společně se ženou Kristinou.
Co s článkem
Přidat k oblibeným článkům        Vytisknout        Poslat e-mailem

Názory čtenářů

*Monik* 18.9. 18:15
Paní Foučkové nevěřím. Snažila jsem se k ní objednat a reakce její asistentky, paní, která vyřizuje veškerou její telefonickou komunikaci (dle hlasu starší paní), když mi přeskočil signál v mob. telefonu, byla tato: TAK MI VY*IŽ PR*EL! Napsala jsem jí sms, že jsem její reakci slyšela a služeb paní Foučkové již skutečně využít nechci.
farah.farah 16.8. 17:00
Reaguji na příspěven od Nápad, která tvrdí, že jidiným terapeutem v repuvblice (možná i na světě?) je paní Foučková.

Pokud já vím, tak jeden z prvních, kdo s touto metodou přišel byl pan Hubbard, bohužel, jeho knihy skoupila scientologická církev a momentálně jsou původní neupravené texty k sehnání asi jen váhodně v zahraničním antikvariátu. Pro českou republiku pak v návaznosti na tyto knihy tuto metodu upravil pan Dragomirecký, který touto metodou léčil mimo jiné i pacienty se schizofrenií. Vydal několik knížek a pořádá kurzy, kde tuto metodu vyučuje aby tak mohli vznikat noví terapeuté. Postupně někteří jeho žáci sami začali tuto metodu učí.

Souhlasím s "Názor" že Dianetickému centru je lepší se vyhnout - mezi seriozními regresními terapeuty by Vám je asi nikdo nedoporučil. Dle všeho spíše metodu zneužili.

Ale prosím "Názor" nešiřte bludy, že to nikdo jiný neumí.

Co se týče samotné metody, není těžká na pochopení, ale né každý absolvent kurzu má na to být profesionálním terapeutem. To je důležité zdůraznit, chce to hodně tréninku a praxe.

pokud hledáte terapeuta, ptejte se jak dlouho to dělá. Pokud to dělá na plný úvazek je větší šance že je dobrý - kdyby nebyl, klienti by se mu nevraceli ani by ho nedoporučovali.

Taky osobně doporučuju dát na vnitřní hlas, když se vám někdo nelíbí nenechte ho vrtat se vám v hlavě i kdyby byl doporučený já nevím kým, Ony ty nesympatie či nedůvěra může potom regresi i zkomplikovat.


lenkatyna 19.8. 18:30
dobry den mam prozbu mam pritele a ten ma schizofrenii byl 2krat za 4mesice v nemocnici na mesic a ted ma problem v patek to bude 3tyden co je doma a prestal brat opet prasky ted je sice bere ale musim mu je davat ja jinak by je nebral,protoze ma strach ze mu po nich bude spatne nevim co mam delat byla bych rada kdyby ste mi mohli poradit dekuji
nux.vomica 20.10. 8:05
Hedviko,
jistě bys mohla vystopovat, co si máte s manželem vyřešit v tomto životě...
Ale pokud jde jen o tento konkrétní problém, tak snad regrese je zbytečná. Stačí se zeptat manžela, proč to dělá.
Někdy bývá nejjednodušší řešení tím nejúčinnějším.
h-hedvika@seznam.cu 19.10. 20:38
Prosím o váš názor, zda mi může pomoct regr.terapie, abych se netrápila tím, že mě muž před dětmi neustále pomlouvá, nedělá mu problém i v mé přítomnosti a současně v přítomnosti našich dětí mě neustále na něco upozorňovat, pomlouvat.Děkuji za názor.Hedvika
hedvika 19.10. 20:36
Prosím o názor, zda mi něco pomůže,třeba regr.terapie, když se mi nelíbí chování mého muže, stále mě před dětmi pomlouvá. Děkuji za názor. Hedvika
Jan P. 3.10. 15:04
LAVI

Pokial ta to k nemu ťahá a on by bol ochotny vo vztahu pokracovat,tak je lepsie ak sa rozides s terajsim priatelom,teda jeho bratom.Daj svoje pocity najavo nielen "manzelovi z minula",ale aj terajsiemu priatelovi.Neboj sa toho a bud hlavne sama sebou.Potom ti to nebude cinit ziadny problem.Predsudky zahod,su k nicomu.Nemas sa za co hambit a ani nespravis nic zle,ak sa rozides.Potom iste ustanu aj depresie.Ak "manzel z minulosti" bojuje zo sebou,je to jeho problem on sam sa musi rozhodnut.U teba je podstatne mu zdelit otvorene to,co citis.
nux.vomica 10.7. 17:27
To Nápad z 30.3. 9:25-
Paní Foučková je hodně zvláštní paní, její knihy (JSEM a JÁ JSEM) jsou supr. Ale byla jsem na jejích přednáškách, a mám velmi rozporuplný pocit. Spíš tedy negativní.
Této paní bych se nikdy nikdy nesvěřila do péče. Nechci ji pomlouvat a říkat nesdělitelné. Zajděte si na její přednášku a udělejte si názor sami.

Lavi 8.7. 16:30
Nepodstoupila jsem žádnou regresní terapii,ale před pár lety se mi podařilo vydět obrazy ze svého minulého života,bylo to takové zvláštní a pravdivé.Poslouchala jsem relaxační hudbu a chystala jsem se zrovna ke spánku,byla jsem velmi uvolněná,přišlo to tak nenuceně a spontálně.Vyděla jsem tváře velice neznámé a přitom tak známé.Ty tváře byli osob které znám v tomto životě,ale v tom minulém vypadaly poněkud jinak.Např-stejné rysi v obličeji,ale poněkud jiná výška,stejný tvar očí,ale poněkud jiná barva atd....,také ty lidé byli v jiném postavení než jsou nyní.Např-moje kamarádka byla mým rodiným příbuzným.Vlastně jeden kamarád a je to zajímvý,tomu se jeho role nezměnila,protože mi byl kamarádem i tenkrát.Dlouho jsem pátrala po svém manželovy z minulého života a dlouho ho nemohla najít a až nyní po pár letech jsem opět zažila ten nenucený pocit,když jsem poznala bratra mého přítele,nebylo to hned a dokonce jsem se tomu i bránila,právě,protože je to bratr mého přítele,jenže jsme spolu musely zažít v minulém životě dost hlubokou lásku,jelikož i jeho to táhne citově ke mě a je ztoho hodně zmatený,jenže jeho bratr ten skterým nyní žiji je velmi hodný člověk a má mě hodně moc rád a dokonce mě znají i jeho rodiče.Tak ted mám problém,protože v přítely mého bratra poznávám svého manžela a mám strach,že ho v tomto životě ztratím a upadají na mě těžké deprese.Bratr mého přítele je taky dobrý člověk a taky mě má víc než rád,i když v minulé životy nevěří tak ho právě toto pouto ke mě přitahuje.Jenže si to nepomatuje tak jako já a tak dává ,což je logický přednost svému bratrovy a rodičům a snaží se na mě zapomenout,bojuje sám ze sebou.Já ho miluji a chci ho zpátky,poradí mi někdo?,jsem dost zoufalá,je to přece můj muž s minulého života a to něco znamená.
Nápad 30.3. 9:25
VAROVÁNÍ: Upozornuji, že jen a pouze PhDr. Marta Foučková umí správně provádět regresní terapii. Je to jen její metoda, chráněná patentem. Nikdo jiný tuto unikátní metodu v ČR dokonale neovládá. To jest že pouze ona umí po sedění uzavřít hluboké podvědomí. Pokud půjdete k někomu jinému, vystavujete se nepříjemným zdravotním problémům, protože jiné "školené" osoby neznají a neumí hluboké podvědomí uzavírat. Tito postižení lidé pak žádají na přednáškách M. Foučkovou o pomoc, protože mají značné psychické potíže. Jedno sedění správně provedené regresní terapie trvá více než 5 hodin a nejde jen o 1 sedění. Upororňuji,že organizace a osoby provádějící "regresní terapii" která však se skutečnou regresí nemá nic společného vám poškodí zdraví. Neváhejte proto upozornit na tuto skutečnost přátele, případně podejte na tyto osoby a organizace (např. Dianetické centrum, které tímto způsobem získává velký počet pacientů kteří za "léčbu" platí nemalé peníze) trestní oznámení, porotože vědomě poškozují zdraví občanů.
nux.vomica 28.3. 19:02
Tady je poměrně osvědčený odkaz...
http://forum.regresnaterapia.sk/
mjohanka 28.3. 15:52
Užívám již 8 let tablety na spaní Stilnox, prosím o sdělení zda by při odvykání pomohla regresní terapie, event. kontakt na toho, kdo ji provádí.
Moc děkuji.
petr 4.2. 13:02
jediné,co jsem se zatím nadozvěděl,je adresa paní Foučkové.jestliže je možné podstoupit regresi u ní-nepochybuji,dává mě to smysl,chci to dotáhnout až do konce jen nevím kde-pomůžete
Jetsi 17.3. 9:09
Do minulého života se člověk může dostat i meditacemi. Mrkněte na:
www.reiki-cchikung.cz ,
www.tantra-joga.cz ,
festival.tantra-joga.cz ,
www.sugama.cz ,

Lukas 4.9. 23:07
Dobrý den chtěl bych zjistit nejake veci ze svych minulych zivotu v dusledku karmickych potizi...Kdo u nas dela seriozni regresi do minulych zivotu? Popripade prosim kontakt...dekuji
Dana 20.7. 21:10
Mám dost značné problémy se svým 11letým synem. Již řadu let nemůžu najít výczhodisko z jeho úzkostných stavů, které střídají záchvaty vzteku a zloby. Možná, že jenom zlobí,ale tozopufalství si nevymýšlí. Regresní terapii jsem objevila nedávno a dává mi to celé smysl, jsem ale ze Sokolova a neznám žádného terapeuta a dokonce ani nikoho,koho by to třeba jenom zajímalo. Můžete mi, prosím, poradit. Děkuji
eifelovka 13.12. 10:33
Pro Veroniku:
děláte,prosím,ty regrese i pro zákazníky?
Jana
veronika 15.5. 19:37
mám diplom z Reiki 1 i 2.ta jednička se mi docelá líbí,ale dvoju miluju, dělám regrese a moc mě to baví. zájímám se o minulé životy a ráda je poslouchám, že se tam jiní lidé dostanou. když se tam dostanu já, tak se mi nikdy nechce zpět na tento svět. tam je tak krásně.
baudy 2.5. 10:03
Je možné, že se následujícími řádky ve Vaších očích zdiskredituji, ale to co Vám napíši je to co si skutečně myslím.

Dotyčná paní může klidně ovládat všechny vyjmenované činnosti. Poněvadž jsme malá země a tyto obory jsou stále ještě v plenkách, jsou esoteričtí a terapeutičtí konzultanti nuceni své činnosti kumulovat. Tzn. neuživí se kdo dělá pouze jednu věc.

Pokud si paní žádala tzv. povolení zeshora, je to v pořádku. Pouze není třeba kolem tohoto povolení dělat eventuální vlny, protože klient může mít problém s představou, že o výsledku terapie rozhoduje ještě jiná vyšší moc, klientovi neznámá.

»Ze zhruba hodinového rozhovoru s ní jsem nabyla dojmu, že mi o mé osobě vůbec nic ´zvláštního´ neřekla, pokud se to nedalo převzít a zformulovat z toho, co jsem jí o sobě řekla já.« Tohle je pro mne trochu kritické místo, poněvadž z Vašeho příspěvku nepoznám, zda regrese proběhla či nikoliv. Pokud ano, nebyla to regrese. V regresi se nedozvídáte nic od terapeuta, ale sama se na svoji minulost díváte. Pokud regrese neproběhla, zdá se, že jste byla u paní, která typem poskytovaných informací neodpověděla na Vaší poptávku.

»Existuje nějaká asociace nebo seznam lidí, kteří se regresí zabývají a kde by se dalo ověřit, že je tato paní v tomto ne-li úspěšná, tak ´školená´.« Bohužel nikoliv. Seznam absolventů regresního výcviku sice existuje, ale protože výcvik není zakončen zkouškami nebo atestem, nemá daný seznam pro spotřebitele výpovědní hodnotu.

Nakolik se lidé na své minulé životy dotazují, není vhodnější cesta než regrese. Důvod je ten, že v naší minulosti je obsaženo téměř všechno. Životy slavné i méně slavné. Podvědomí ale z archivu naší minulosti vybere ty sekvence, které potřebujeme pro svoji aktuální situaci.

A tak, milá Mirako, prosím nezanevřete na náš obor. Informace, která by zde klidně mohla proběhnout - kolik korun Vás návštěva stála a co bylo jejím skutečným předmětem.

Zdravím Vás srdečně při nedělním dopoledni
Antonín Baudyš jr.
miraka 1.5. 22:33
Před několika dny jsem se setkala s paní, která mi nabídla provést regresní terapii, jelikož usoudila, že by mi mohla pomoci (provozuje tuto činnost jako živnost, vykládá karty, vidí auru, apod.). Řekla, že se nejdřív musí zeptat svého "mimozemšťana" jestli ona je ta pravá provádět to právě s mou osobou. Po vyložení karet a vybrání čtyř z nich řekla, že to má být ona a dokonce že je mi zavázána z některého z minulých životů. Přesto nevím, jestli mohu takovéto osobě věřit, vůbec ji neznám a nevím, jestli jí nejde jen o peníze. Ze zhruba hodinového rozhovoru s ní jsem nabyla dojmu, že mi o mé osobě vůbec nic "zvláštního" neřekla, pokud se to nedalo převzít a zformulovat z toho, co jsem jí o sobě řekla já. Existuje nějaká asociace nebo seznam lidí, kteří se regresí zabývají a kde by se dalo ověřit, že je tato paní v tomto ne-li úspěšná, tak "školená". Děkuji.
baudy 1.5. 18:54
Pro Kočičku:
Mne by její knížka také nepřesvědčila, jakkoli svůj význam má a mnoha lidem byla užitečná. Myslím, že záměrem Martiny knížky nebylo přesvědčit, ale informovat. A to se podařilo.

Pokud budeme zůstávat v terapeutické rovině, je to tak, jak píšete: pro člověka je důležitý efekt. Na stranu druhou, efekt je tím silnější, čim více mu člověk rozumí, čím více se s průvodičem efektu může ztotožnit. Mně sezení u Marty Foučkové otevřelo samovolné vnímání minulých životů u mých blízkých. Až později jsem se dozvěděl, že Marta tuto schopnost má také a ji sí nechtě kousek toho absorboval do sebe.

Pro Ginu:
Některé příběhy byly uvedené na stránce www.spaceinfo.cz, asi je budeme čas od času uvádět v poradně. V pondělí Vám tam jeden takový příběh umístím.
Kocicka 1.5. 4:21
Četla jsem knihu, kterou napsala paní Marta Foučková. Nepřesvědčila mě o existenci minulých životů, ale věřím, že jejich představy, byť imaginární, mohou mít velkou terapeutickou funkci a pacientům pomoci.
Gina 30.4. 3:04
Zajimavy clanek, skoda, ze tu nejsou konkretni pripady. Tomuto nejen verim, ale tvrdim, ze neexistuje psychicky nemocny clovek. :)
Váš názor:

JmĂŠno:
Nejste přihlášen(a). Pro komentování některých sekcí se musíte nejdříve přihlásit.
Články na podobné téma