Rodiče neumějí poskytnout dětem první pomoc

Reklama:

Britský Červený kříž apeluje na rodiče, aby si jako novoroční předsevzetí dali kurs první pomoci. Z nového průzkumu totiž vyplynulo, že jen málokterý rodič by dokázal při úrazu poskytnout svému dítěti potřebnou pomoc pro záchranu jeho života.

Průzkumu byly podrobeny více než dvě tisícovky dospělých osob, z nichž jen například necelá čtvrtina ví, jak ošetřit svého potomka, kdyby si poranil hlavu. Podle Červeného kříže je v tomto případě nezbytné zajistit dítěti dostatečný přísun kyslíku a uvolnit jeho dýchací cesty, včetně zajištění jazyka proti zapadnutí. Pokud to rodiče vynechají, mohou své dítě i zabít. Poranění hlavy způsobené pádem je přitom jedním z nejčastějších úrazů, neboť všeobecně tvoří třiačtyřicet procent domácích úrazů.

Autoři průzkumu se rodičů také ptali, jak by jednali, kdyby jejich dítě spolklo malou hračku. Více než polovina (třiapadesát procent) rodičů s dětmi mladšími osmi let uvedla, že by se snažili vylovit hračku z krku dítěte prsty nebo by dítě chytli za nohy a začali s ním třást hlavou dolů. Správný postup ovšem tkví v pořádné ráně do hrudníku, kterou dítěti vyrazíte hračku nebo jiný drobný předmět ven. Pokud budete hračku lovit prsty, nejenže se vám to zřejmě nepodaří, ale navíc svému dítěti krk ještě více poraníte.

I v případě dalšího častého úrazu, popálenin, by rodiče v osmnácti procentech případů větší zranění ošetřili nevhodným způsobem, totiž pomocí ledu, másla nebo margarínu. Správně popáleniny přitom ošetříte, jestliže popálené místo vložíte na deset minut pod proud studené vody.

Britský Červený kříž ve snaze pomoci dětem a rodičům vydal nový interaktivní CD–Rom nazvaný Rychlokurs první pomoci pro rodiče, který je možné objednat na adrese www.redcrossproducts.co.uk. Cena činí v přepočtu zhruba sedm set korun. (Plus)

Datum vydání: 13.1.2004
zdroj: Plus
Co s článkem
Přidat k oblibeným článkům        Vytisknout        Poslat e-mailem

Názory čtenářů

ďîđíî ăŕëĺđĺ˙ 22829 15.5. 9:29
comment3,
ďîđíî ăŕëĺđĺ˙ 22829 15.5. 9:29
comment4,
ďîđíî ăŕëĺđĺ˙ 24919 14.5. 12:34
comment5,
ďîđíî ăŕëĺđĺ˙ 24919 14.5. 12:34
comment4,
ďîđíî ăŕëĺđĺ˙ 20390 13.5. 23:29
comment6,
ďîđíî ăŕëĺđĺ˙ 20390 13.5. 23:29
comment3,
ďîđíî ăŕëĺđĺ˙ 19953 13.5. 0:21
comment4,
ďîđíî ăŕëĺđĺ˙ 10729 12.5. 22:35
comment1,
31604 9.5. 21:28
comment6,
9.4. 14:32
Zial je to pravda. Aj ked kazdy niekedy absolvoval aspon minimalny kurz prvej pomoci. Mne pomohol nazorny kurz zachranara. Naucil nas nebat sa a pomoct doslova holymi rukami. Mam dvoch synov a pravidelne leto zahajujeme na chirurgii. Nie su to nastastie ziadne vazne urazy, ale lekar pozna, kto vie aspon par zakladnych pravidiel prvej pomoci. Hlavne u deti nepodcenujte ziaden pad. Vysetrenie nie je az take bolestive a vy budete kludnejsi, ze ste urobili vsetko potrebne. Pacilo sa mi, ked v materskej skolke moje deti tiez absolvovali detsku prvu pomoc, ak sa nenaucili nic ine, len to, ze maju zavolat dospeleho, vedia toho dost. Viem vsak, ze sami zvladnu aj vycistenie mensej rany a prelepenie naplastou. Starsi syn pravidelne kontroluje nase lekarnicky doma aj v aute, aby tam bolo vsetko potrebne. Zivot mame vsetci iba jeden.
Váš názor:

JmĂŠno:
Nejste přihlášen(a). Pro komentování některých sekcí se musíte nejdříve přihlásit.
Články na podobné téma